Po Vilnių – su programėle „Vilniaus piligrimas“

Į Vilnių atvykstantys piligrimai gali pasinaudoti nauju įrankiu, padedančiu suplanuoti keliones, o vilniečiai – piligrimo akimis pažvelgti į savo miestą. Tai programėlė išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams „Vilniaus piligrimas“ (arba „Vilnius Pilgrim“). Apie programėlės sukūrimo idėją ir jos funkcionalumą pasakoja Vilniaus piligrimų centro vadovė Inesa Čaikauskienė.

Kaip kilo mintis sukurti programėlę?

Jau seniai mobiliuosiuose telefonuose ieškome ne tik draugų telefonų numerių – daugelį mums reikalingos informacijos saugome išmaniuosiuose įrenginiuose. Būtų mažų mažiausia neatsakinga nepasinaudoti šiuolaikinės technikos galimybėmis siekiant supaprastinti informacijos paiešką ir  kelionės planavimą. Jau retai mieste sutiksi piligrimų, keliaujančių tik su lazda ir žemėlapiu rankose. Žmonės naudojasi programomis, padedančiomis susiplanuoti kelionę ir, pasiekus kelionės tikslą, susiorientuoti konkrečioje vietoje. Būtent tam skirtas ir „Vilniaus piligrimas“. Siekiame, kad žmonėms būtų paprasčiau planuoti kelionę ir jie rastų reikalingiausią informaciją vienoje vietoje. Tie, kurie neturi galimybės keliauti su gidu, savo išmaniajame telefone ar planšetiniame kompiuteryje galėtų paskaityti ar paklausyti pasakojimų apie piligrimines vietas. Savarankiškam keliautojui tai suteiks daugiau laisvės ir patogumo. Vilniuje gyvenančius ir nuolat pro lankomus objektus skubančius žmones kviečiame net einant pro greta esančią bažnyčią paklausyti ar perskaityti apie ją trumpą pasakojimą, atkreipti dėmesį, greta kokių vertybių gyvename.

Kokios yra pagrindinės programėlės funkcijos?

Programėlėje pateikiami keturi maršrutai su žemėlapiais, objektų aprašymais ir garso įrašais lietuvių ir anglų kalbomis. Planuojantieji keliauti į Vilnių net iš labiausiai nuo šio miesto nutolusio pasaulio taško naudodamiesi programėle gali pasirinkti piligriminius maršrutus, pagal turimą laiką pasižymėti lankomus objektus, susidaryti savo maršrutą. Žemėlapyje rodoma keliautojo buvimo vieta, maršrutas iki kito objekto. Nurodoma preliminari objekto lankymo trukmė, bažnyčių atidarymo, kitų piligriminių objektų darbo laikas bei šv. Mišių tvarkaraščiai leidžia planuoti kelionės laiką. Taip pat informacija apie objektus galima dalintis socialiniuose tinkluose.

Su šia programėle galima neišeinat iš namų patogiai tyrinėti Vilnių puikiose nuotraukose, kurių daugelio autorius yra Evaldas Lasys, taip pat perskaitant aprašymus ar klausant Jaunimo teatro aktorės Jonės Dambrauskaitės įgarsintų tekstų. Žinoma, programėlė – tik įrankis, padedantis keliautojui, o ne pakeičiantis tikrą kelionę.

Papasakokite daugiau apie maršrutus

Maršrute „Katedra. Varpinė. Lobynas“ pateikiama informacija apie daugelį Vilniaus arkikatedros paveikslų, skulptūrų, koplyčių, taip pat apie paslaptinguosius požemius. Piligrimas, tyrinėdamas paveikslus, freskas, lipdinius, sustodamas pasimelsti prie šv. Kazimiero relikvijų, Švč. Sakramento ar Sapiegų Madonos paveikslo katedroje, gali praleisti apie valandą ar daugiau. Varpinės dalis ne tik siaurais laipteliais veda pasižvalgyti po stulbinančią miesto panoramą, bet ir pasakoja varpinės istoriją, pristato skirtingus vardus turinčius varpus, miesto laikrodį. Bažnytinio paveldo muziejuje eksponuojami katedros lobyno šedevrai išsamiai pristatomi lobyno dalyje. Taigi keliautojas, jeigu tik turi galimybę, visam maršrutui gali skirti visą dieną.

Gailestingumo kelias veda per vietas, susijusias su šv. Faustina ir pal. Mykolu Sopočka, pasakoja Jėzaus apsireiškimo ir Gailestingumo žinios perdavimo Vilniuje istoriją. Daugelis nustemba, kad tai ne tik žinomiausios vietos – Šv. Faustinos namelis ir Gailestingumo šventovė. Vien Vilniaus mieste šis kelias tęsiasi daugiau negu 10 km. Jis veda ir už Vilniaus – į Tabariškes, kurioje stovi  senosios medinės architektūros bažnyčia, gausi relikvijų, ir į Juodšilių miestelį.

Piligriminis Šv. Jono Pauliaus II kelias buvo sukurtas kaip padėka šv. Jonui Pauliui II už Lietuvos palaikymą tiek okupacijos laikotarpiu, tiek jai žengiant nepriklausomybės keliu. Todėl keliaujant šiuo maršrutu per pagrindines Lietuvos šventoves prisimenama mūsų šalies tikėjimo ir valstybingumo istorija ir tai, kokia yra maldos galia, atvedusi lietuvių tautą į laisvę. Programėlėje pristatoma nacionalinio Šv. Jono Pauliaus II kelio dalis Vilniaus arkivyskupijoje, jungianti penkias šventoves.

Vilniaus bažnyčių maršrutas pristato miesto istorijai ir kultūrai svarbiausias šventoves, primenančias apie šiuos pastatus stačiusias vienuolijas ir miestiečius, pasakoja apie jų gyvenimą ir tikėjimą.

Kam skirta programėlė?

Programėlė skirta žmonėms, norintiems pažinti Vilnių, pažvelgti į šį miestą piligrimo akimis. Programėlę  į savo išmanųjį įrenginį nemokamai galima parsisiųsti iš Apple store arba Google Play. Vėliau, norint ją naudoti, pakanka turėti GPS ryšį.  Svarbu atkreipti dėmesį į telefono nustatymus. Jei nustatymai lietuviški, ji vadinsis „Vilniaus Piligrimas“, jeigu angliški –  Vilnius pilgrim. Neradę vieno varianto, tiesiog ieškokite kito.

Tikimės, kad žmonėms „Vilniaus piligrimas“ bus patogus keliavimo Vilniuje įrankis. Labai laukiame objektyvios kritikos, kad galėtume tobulinti programėlę. Pastebėjimus, rekomendacijas galima siųsti el. pašto adresu pilgrimai@vilnensis.lt.

 

  

Trumpa informacija

Programėlė „Vilniaus piligrimas“ („Vilnius Pilgrim“ – anglų kalba) išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams skatina atrasti Vilniaus miesto piligrimines vietas ir padeda lengviau planuoti kelionę. Programėlėje rasite interaktyvų žemėlapį su nuotraukomis ir išsamiais vietų aprašymais, keliaudami galėsite klausyti garso įrašų lietuvių ir anglų kalbomis. Keliautojas galės rinktis keturis maršrutus – „Katedra. Varpinė. Lobynas“, „Gailestingumo kelias“, „Šv. Jono Pauliaus II kelias“ ir „Vilniaus bažnyčios“.

Programėlę „Vilniaus Piligrimas“ galima parsisiųsti iš Apple store arba Google Play. Norint ją  naudoti, reikalingas GPS ryšys. Programos kūrėjai – Vilniaus piligrimų centras ir Bažnytinio paveldo muziejus – kviečia susipažinti su dvasiniu, kultūriniu ir architektūriniu Katalikų bažnyčios paveldu Vilniuje.