Pirmąjį rudens sekmadienį, rugsėjo 6 dieną, V Šv. Jokūbo festivalio atidarymo metu sostinėje pirmą kartą suskambės miesto karilionas – unikalus 61 varpo instrumentas, įrengtas Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios pietiniame bokšte, šalia Lukiškių aikštės. Šis itin retas ir didingas instrumentas yra didžiausias Baltijos šalyse ir vienas moderniausių pasaulyje.
Šv. Jokūbo festivalio atidarymo koncerto Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje (Vasario 16-osios g. 10) pradžia – sekmadienį 12 val., o pirmasis kariliono koncertas kartu su choru – nuo 13 val. bažnyčios šventoriuje.
„Sekmadienį visų mūsų laukia jaudinama akimirka – tai bus pirmasis Šventojo Jokūbo kariliono koncertas ir naujos miesto tradicijos pradžia. Nuo šiol harmoningai derančius varpus bus galima išgirsti kasdien, o kiekvieną sekmadienį klausytojų lauks įvairiausių žanrų koncertai. Tikime, kad varpų skambesys kvies žmones įsiklausyti, susitelkti, bent akimirkai atitrūkti nuo dienos rūpesčių ir pakelti akis aukštyn“, – teigia Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios vienuolis dominikonas brolis Pijus.
Birželio pabaigoje Vilniaus arkivyskupo metropolito Gintaro Grušo pašventinti varpai per vasarą buvo sumontuoti į vieną darnų muzikos instrumentą – karilioną. Varpus užgaunantys klavišai per atidarymo iškilmes bus patikėti žymiausiems Lietuvos karilionininkams: Giedriui Kuprevičiui ir Juliui Vilnoniui. Koncerto metu Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios šventoriuje taip pat skambės valstybinio choro „Vilnius“ kartu su karilionu atliekami kūriniai, diriguos Artūras Dambrauskas.
„V Šv. Jokūbo festivalis yra ypatingas tuo, kad sutampa su kariliono atidarymu Vilniuje. Tai yra išskirtinė proga, nes, kaip žinome, karilionas jau seniai yra Klaipėdoje ir Kaune, o Vilniuje jo nebuvo. Be to, į jau tradiciniu tampantį Šv. Jokūbo festivalį, šiemet atvyksta ir du labai įdomūs kolektyvai iš užsienio – britų ir norvegų chorai, kurių programa, manau, klausytojams nepaprastai patiks. Festivalyje taip pat dalyvaus Šiaulių valstybinis kamerinis choras ,,Polifonija“ (vadovas ir dirigentas Tomas Ambrozaitis), Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ (vadovas ir dirigentas Remigijus Adomaitis)“, – sakė valstybinio choro „Vilnius“ vyriausias dirigentas ir V-ojo tarptautinio Šv. Jokūbo festivalio meno vadovas Artūras Dambrauskas.
Vilniaus karilionas turi net 61 skirtingo dydžio varpą, kurių mažiausio svoris – 8 kg, o didžiausio – 3360 kg. Šiuo instrumentu bus atliekama ne tik bažnytinė muzika – kariliono repertuare skambės nuo džiazo iki klasikos žanrų kūriniai, atliekami per religines, valstybines, istorines ir miesto šventes. Be didžiausio Vilniuje ir Baltijos šalyse esančio kariliono, Lietuvoje yra dar du karilionai: vienas – Klaipėdoje, Centrinio pašto bokšte, o kitas – Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte.