Arkivyskupas Gintaras Grušas kviečia į Jubiliejinių metų pradžią

Arkivyskupas Gintaras Grušas.

Gruodžio 29-ają visame pasaulyje prasideda Jubiliejiniai metai. Lietuva ne išimtis. Ir čia visų vyskupijų katedrose iškilmingomis šv. Mišiomis pradėsime švęsti ypatinguosius metus. Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas pasakoja, kas yra Jubiliejiniai metai ir kviečia visus švęsti bei dalyvauti jų atidaryme. 

Kokia Jubiliejinių metų reikšmė, kodėl jie svarbūs Katalikų Bažnyčiai ir tikintiesiems?

Jubiliejiniai metai yra sena Bažnyčios tradicija, kilusi iš Senojo Testamento. 1300 juos pradėta švęsti kas 100 metų, vėliau – kas 50 metų ir galiausiai, nuo XV a., kas 25 metus. Kartais paskelbiami neeiliniai Jubiliejiniai metai, kai popiežius pabrėžia ypatingus įvykius, pavyzdžiui, Ypatingieji Gailestingumo metai, kuriuos popiežius 2015 m. paskelbė Visuotinei Bažnyčiai.

Tai yra proga pelnyti malonių sau ir mirusiesiems. Atlaidus pelnome atlikę kokį nors veiksmą ir išpildę atitinkamus reikalavimus, pavyzdžiui, atlikę išpažintį, sukalbėję maldą ir priėmę šv. Komuniją. Jubiliejiniai metai yra Bažnyčios teikiamas didžiulis malonės šaltinis, kad padėtų mums dvasiškai atsinaujinti. Piligrimystė, kuri yra Jubiliejinių metų dalis, yra senas maldingumo veiksmas, padedantis atpažinti Dievo artumą mūsų gyvenime.

Kaip galima švęsti Jubiliejinius metus?

Pirmiausia – mano minėta piligrimystė. Piligrimystė į Romą pagal senąją tradiciją, piligrimystė po Lietuvos jubiliejines šventoves, kurios yra paskirtos ir kuriose galima pelnyti atlaidus. Jų Lietuvoje iš viso yra 20.

Atlaidus galime gauti ne tik lankydami jubiliejines vietas, bet ir darydami gailestingumo darbus. Ir tai ypač pabrėžta tiek praėjusiais Jubiliejiniais metais, tiek šiais, būtent: gailestingumo darbai visiškai atitinka šias didesnes piligrimystes ar ėjimą į katedras, ir net skatinama, kad jie būtų daromi dažnai.

Gailestingumo darbai gali būti, pavyzdžiui, ligonių lankymas, kalinių lankymas – visi šie dalykai padeda mums atsinaujinti ir nešti viltį kitiems. Tai mums padeda atsiversti ir tapti Vilties piligrimais, Vilties nešėjais mūsų aplinkiniams ir nebūtinai tik tikintiesiems.

Vienas pagrindinių Jubiliejinių metų akcentų – piligrimystė į Romą. Vasario 28 – Kovo 4 d. Romoje vyks Lietuvos piligrimystė. Kodėl svarbu nuvykti į Romą, jeigu, žinoma, yra tokia galimybė?

Šiais Jubiliejiniais metais tik ten bus Šventosios durys, kurias praėję tikintieji gaus ypatingų malonių. Piligrimystė į Romą yra piligrimystė į mūsų Bažnyčios ištakas – apaštalai Petras ir Paulius ten baigė savo žemišką gyvenimą ir yra ten palaidoti. Piligrimystės į šias vietas susiformavo per 2000 metų. Taip atsitiko todėl, kad, matyt, žmonės gauna didelių malonių tiek iš pačios piligrimystės, tiek pasimeldę prie šventųjų kapų, aplankę šventąsias vietas. Turbūt didžiausia piligrimystė, be Jeruzalės, į kurią nuo pat pradžios žmonės vykdavo, yra piligrimystė Europoje šv. Jokūbo keliu. Tai vėlgi piligrimystė pas apaštalą, jo prašyti ypatingų malonių. Ji tęsiasi daug metų, nes žmonės iš tikrųjų gauna didžiulių malonių, – būtent todėl taip ilgai ši tradicija, šis veiksmas tęsiasi.

 Jubiliejinių metų tema yra „Vilties piligrimai“. Kokią žiną ji skleidžia? Kodėl popiežius pasirinko tokią temą? Ką žmonėms nori perduoti su šia žinia?

Tai yra priminimas, iš kur ateina mūsų viltis, – ji nėra tik kažkokia teorija, ją mes gauname iš Dievo artumo. Būdami šalia Dievo mes semiamės iš Jo vilties ne tik gyvenimui šiame pasaulyje, bet ir ateičiai amžinybėje. Dievas kviečia mus matyti šį gyvenimą amžinybės perspektyvoje ir priimti šią malonę mūsų gyvenimo kelionėje.

Pati piligrimystė yra mūsų gyvenimo kelionės per šią žemę į amžinybę įvaizdis. Piligrimystė kviečia mus patirti tą viltį, kurią Dievo artumas mums žada. Popiežius kviečia mus tapti vilties piligrimais, kad mes ne tik priimtume, bet ir neštume tą viltį, tą žinią, tą Gerąją Naujieną kitiems.

Kada ir kaip prasidės Jubiliejiniai metai Lietuvoje?

Lietuvoje Jubiliejiniai metai, kaip ir visose pasaulio vyskupijose, prasidės gruodžio 29 dieną. Popiežiaus buvo numatyta, kad šie metai prasidės ypatingomis šv. Mišiomis vyskupijų katedrose, o pačios šv. Mišios prasidės dažniausiai ne pačioje katedroje, bet su procesija į katedrą.

Vilniuje iškilmes pradėsime 12.30 val. Gailestingumo šventovėje, kur po trumpų apeigų procesija pajudės į Vilniaus arkikatedrą, o čia su iškilmingu įėjimu pro Katedros duris prasidės Jubiliejiniai metai šv. Mišiomis.

Tikrai kviečiu, raginu visus tiek Vilniuje, tiek kiekvienoje vyskupijoje dalyvauti šiose iškilmėse, ypatingose apeigose, kurios mus paskatins pilnatviškai išgyventi Jubiliejinių metų malonę.

Kalbino Donata Špokaitė