Brangūs broliai ir seserys Kristuje,
šiandienos Evangelijoje girdime apie pirmąjį Jėzaus stebuklą – vandens pavertimą vynu Kanos vestuvėse (Jn 2, 1–11). Tai daugiau nei paprastas stebuklas – tai ženklas, kviečiantis mus pasitikėti Dievo veikimu net tada, kai atrodo, jog viskas baigiasi, kai trūksta to, kas būtina džiaugsmui ir gyvenimui. Marijos žodžiai tarnams „darykite, ką tik jis jums lieps“kviečia ir mus šiandien pasitikėti Viešpačiu ir atverti širdis Jo veikimui.
1863–1864 m. sukilimo metu mūsų tautos – lietuviai, lenkai, baltarusiai, ukrainiečiai ir kiti – patyrė savo Kanos akimirką. Atrodė, kad laisvės viltis baigia išsekti, tačiau tikėjimas Dievu ir pasitikėjimas Jo vedimu stiprino sukilėlių dvasią. Sukilimo dalyviai stojo ne tik už tautinę laisvę, bet ir už dvasinę laisvę, kurią nešė kryžius – vilties ir prisikėlimo ženklas.
Kaip Kanos stebuklas perkeitė vandenį į vyną, taip ir sukilėlių tikėjimas perkeitė jų baimę į drąsą. Šis tikėjimas pasirodė ir jų maldomis, ir jų veiksmais, net kai atrodė, kad pergalės viltis buvo menka. Antano Mackevičiaus, Zigmunto Sierakausko, Konstantino Kalinausko ir kitų sukilėlių gyvenimas liudija tikėjimą, kuris ne tik šildo širdį, bet ir drąsiai veikia.
Šiandienos antrasis skaitinys iš šv. Pauliaus laiško korintiečiams (1 Kor 12, 4–11) mums primena, kad Dievo dovanos yra įvairios, tačiau kyla iš to paties Dvasios šaltinio. Tai taikytina ir sukilimo istorijai – įvairių tautų žmonės, nepaisydami savo skirtumų, sujungė savo dovanas bendram tikslui. Jie kovojo už laisvę, kuri yra ne tik politinė, bet ir dvasinė vertybė.
Šiandien turime savęs paklausti: ar mes gyvename vienybės ir bendrystės dvasia, kurią liudijo mūsų protėviai? Ar savo kasdieniuose darbuose siekiame kurti bendrystę su artimu ir liudyti Dievo tiesą bei meilę? Mūsų parapijos, šeimos ir bendruomenės yra vietos, kur šios dovanos gali būti panaudotos Viešpaties šlovei.
1863–1864 m. sukilimo kova yra kvietimas suvokti, kad laisvė nėra duotybė. Ji yra dovana, kurią Dievas mums patikėjo, bet kurią reikia saugoti ir puoselėti. Šiandien, kai pasaulyje vėl matome karus, priespaudą ir neteisybę, turime prisiminti, kad laisvė reikalauja drąsos ir ištikimybės Dievo tiesai.
Tačiau laisvė, už kurią kovojo mūsų protėviai, nėra vien išorinė. Ji yra ir vidinė laisvė, kurią mums teikia Kristus. Ji prasideda nuo mūsų širdžių, nuo atsivertimo ir Dievo kvietimo priėmimo. Tikroji laisvė yra gyvenimas tiesoje ir meilėje, kurios šaltinis yra pats Viešpats.
Brangieji, 1863–1864 m. sukilimas yra mūsų tautos istorijos dalis, bet dar svarbiau – tai yra tikėjimo liudijimas. Nuo Mindaugo krikšto iki Sąjūdžio, nuo partizanų kovos iki šiandienos, Lietuva buvo kviečiama saugoti tikėjimą ir jį liudyti. Šiandien turime būti budrūs, pastebėti šiuolaikines priespaudos formas – abejingumą, susiskaldymą ir materializmą. Kaip Kanos stebuklas perkeitė vandenį į vyną, taip Kristus gali perkeisti ir mūsų visuomenę, jei tik leisime Jam veikti per mus.
1863–1864 m. sukilimas buvo ne tik lietuvių istorijos įvykis – tai buvo tautų vienybės liudijimas. Lietuviai, lenkai, baltarusiai ir ukrainiečiai kovojo petys į petį, nes juos vienijo bendra viltis ir tikėjimas. Šiandien mes, kaip Kristaus Bažnyčia, esame kviečiami būti vienybės kūrėjais savo šeimose, bendruomenėse ir visuomenėse. Sukilimo liudytojai mus moko, kad tik kartu galime statyti teisingą ir taikingą pasaulį.
Sukilimas parodė, kad net sunkiausiomis sąlygomis tautos gali susivienyti dėl bendro tikslo. Ukrainiečiai, lietuviai, lenkai ir baltarusiai kovėsi už laisvę, kuri neapsiriboja viena teritorija ar viena tauta, bet yra bendra visų žmonių vertybė. Tai mus įkvepia ir šiandien, kai esame pašaukti ginti ir saugoti tas pačias vertybes savo gyvenime, visuomenėje ir pasaulyje.
Brangūs broliai ir seserys, sukilėliai mus moko, kad tikėjimas gali įveikti bet kokį sunkumą, o laisvė yra vertinga tik tada, kai ji yra sujungta su meile ir tiesa. Todėl leiskime Dievui veikti mūsų gyvenime taip, kaip Jis veikė sukilėlių gyvenime: drąsiai liudykime tikėjimą ir kartu dirbkime, kad užtikrintume laisvę savo širdyse, tėvynėje ir pasaulyje. Amen
Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas
Pamokslas sakytas 2025-01-19 Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, minint 1863–1864 m. sukilimą