Arkivysk. Gintaro Grušo pamokslas Laisvės gynėjų dieną

LRT vaizdo įrašo stop kadras

Brangūs broliai ir seserys Kristuje,

šiandien susirinkome ne tik švęsti Eucharistiją, Kristaus auką, bet ir pagerbti tas aukas – Sausio 13-osios didvyrių aukas, žmones, kurie pasiaukojo už mūsų laisvę. Kiekviena auka jungiama su Kristaus auka ne dėl pačios kančios ar sunkumų, bet todėl, kad ji veda kartu į Kristaus aukos pergalę, į Prisikėlimą. Dievo žodis, kurį ką tik girdėjome šiose Mišiose, kviečia mus apmąstyti giliau tikėjimą ir mūsų supratimą apie laisvę ir misiją, kurią Viešpats mums patikėjo.

Pirmajame skaitinyje iš laiško žydams girdėjome: „Daugel kartų ir įvairiais būdais praeityje Dievas yra kalbėjęs mūsų protėviams per pranašus, o galiausiai šiomis dienomis jis prabilo į mus per Sūnų“ (Žyd 1, 1–2). Šie žodžiai primena mums, kad Kristus yra aukščiausias Dievo apsireiškimas, Jo meilės ir tiesos liudytojas. Per Jėzų mes sužinome, kas yra tikroji laisvė – tai ne tik fizinė nepriklausomybė, bet ir laisvė gyventi tiesoje ir meilėje.

1991 metų Sausio 13-oji buvo ta diena, kai žmonės Lietuvoje stojo ginti šios laisvės. Jie gynė ne tik savo teises, bet ir aukštesnę tiesą, tą pačią, kurią skelbia Kristus – žmogaus orumą, brolybę ir teisę gyventi taikoje. Jų drąsa ir pasitikėjimas aukštesniu gėriu – Dievu šiandien mums primena Kristaus kvietimą būti tais tiesos ir meilės liudytojais šių dienų pasaulyje.

Evangelijoje girdėjome Jėzaus skelbimą pradėjus tarnystę: „ Atsiverskite ir tikėkite Evangelija“ (Mk 1, 15). Jis kviečia pirmuosius mokinius, paprastus žvejus palikti savo tinklus ir tapti žmonių žvejais. Šis kvietimas yra skirtas ne tik apaštalams. Jis skirtas kiekvienam iš mūsų. Laisvės gynėjai, kaip ir pirmieji apaštalai, atsiliepė į aukštesnį kvietimą palikti savo kasdienius darbus, kasdienius rūpesčius ir net rizikuoti savo gyvybe, kad liudytų laisvės Evangeliją. Jie buvo žmonių žvejai, kurie telkė tautą į vienybę ir tikėjimą, kad tiesa gali nugalėti jėgą. „Tiesa – sakė Jėzus – padarys jus laisvus“ (plg. Jn 8, 32).

Šis kvietimas išlieka aktualus ir šiandien. Ar mes esame pasiruošę atsisakyti savo šiandienių tinklų, komforto zonos, savo baimių ir abejonių, kad galėtume sekti Kristumi ir būti laisvės bei meilės liudytojais savo bendruomenėms? Šiandienos psalmėje skambėjo žodžiai: „Didis tu, Viešpatie, viršum visos žemės, visų dievų tu aukščiausias“ (Ps 96). Jie primena, kad viskas priklauso Dievui, tikroji pergalė yra visada Jo rankose. Sausio 13-osios naktį susirinkę laisvės gynėjai tai puikiai suprato. Jų stiprybė kilo ne tik iš fizinės jėgos, bet ir iš pasitikėjimo, kad Dievas yra su tais, kurie kovoja už tiesą ir teisingumą.

Šiandien ir mes turime prisiminti, tikėjimas yra mūsų stiprybės šaltinis. Kaip angelai klaupiasi prieš Viešpatį, taip ir mes turime pripažinti Jo valdžią savo kasdieniame gyvenime ir pasitikėti, kad, nepaisant iššūkių, Jis veda mus į pergalę.

Sausio 13-oji nėra vien istorinis įvykis. Tai yra mūsų tautos dvasinė pamoka. Ši diena primena mums, kad laisvė nėra duotybė. Ji yra dovana, už kurią reikia dėkoti ir kurią reikia saugoti. Bet tikroji laisvė kyla iš Kristaus, kuris moko mus gyventi tiesoje ir meilėje. Jis buvo tas, kuris pasakė: „Nėra didesnės meilės, kaip gyvybę už draugus atiduoti“ (Jn 15, 13). Šiandien mus kviečia būti Kristaus mokiniais savo šeimose, darbo vietose, visuomenėje. Mes esame kviečiami nešti Evangeliją į pasaulį ne tik žodžiais, bet ir darbais. Mūsų Sausio 13-osios didvyriai parodė, kad tikėjimas ir meilė gali pakeisti pasaulį. Kiekvienas iš mūsų, sekdamas jų pavyzdžiu, galime tapti Dievo Karalystės statytojais. Šis minėjimas kviečia kiekvieną iš mūsų –ir jų paaukotos gyvybės kviečia kiekvieną iš mūsų – būti tais mokiniais prie Galilėjos ežero, sekti Jėzų ir dalyvauti Jo misijoje. Tegul mūsų tikėjimas įkvepia mus būti tiesos ir meilės liudytojais, o mūsų gyvenimai tegul tampa gyvu Sausio 13-osios didvyrių paminklu. Mums nereikia to daryti didžiais darbais. Mums reikia tą daryti kasdien pasiaukojant – mažais kasdieniais pasiaukojimais. Tada mumyse ir tarp mūsų išaugs ta meilė, kuri nugali visus sunkumus.

Lai Viešpats mus sustiprina, kad mes taptumėm tais liudytojais, kaip mūsų 13 brolių ir sesuo, kurie paliudijo tą meilę mums ir ateities kartoms. Tegu mūsų kasdienis ryžtas likti ištikimiems tiesai, meilei ir aukai būna paminklas ateičiai ir garantas mūsų Tėvynės laisvei ateityje. Amen.

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas
Pamokslas sakytas 2025 m. sausio 13 d. Vilniaus arkikatedroje bazilikoje