Arkivysk. Gintaro Grušo sveikinimo kalba Europos paveldo dienų atidaryme

Arkivysk. Gintaras Grušas Europos paveldo dienų atidaryme, 2024 m. Nuotr. aut. Mykolas Juozapavičius

Sveikinu Europos paveldo dienų organizatorius, dalyvius, paveldo puoselėtojus ir saugotojus. Džiaugiuosi, kad ne vieni metai iš eilės ši šventė rengiama po Vilniaus arkivyskupijos bažnyčių skliautais (šis renginys jau vyko Švč. Trejybės, Šv. Jurgio bažnyčiose, šiemet vyksta čia, Šventosios Dvasios bažnyčioje), džiaugiuosi, kad taip aktualizuojamas sakralusis Vilniaus paveldas, tiesiogiai susijęs su mūsų istorijos pažinimu ir meno grožio patyrimu.

Bažnyčia neatsiejama nuo kultūros paveldo, yra susijusi su juo visais įmanomais materialiais ir nematerialiais ryšiais. Per šimtmečius buvusi kūrėja ir užsakovė, iki mūsų dienų šį paveldą tebenaudoja pagal pirminę tikrąją jo paskirtį. Tai bažnyčių ir vienuolynų architektūra, dailės kūriniai, knygos ir dokumentai. Aiškiai suvokiame ir atsakomybę už šį kultūrinį ir dvasinį turtą, kurio svarba ir reikšmė yra universalios. Prieš 15 metų Vilniaus arkivyskupija, įkūrusi Bažnytinio paveldo muziejų, tapo ne tik aktyvia paveldo saugotoja, bet ir pristato jį visuomenei, tyrinėja, atveria nematytus lobynus, papildo istorinius pasakojimus.

Dabar, muziejui padedant, bandoma atnešti gyvybės į dar uždarytas, savo restauravimo laukiančias Vilniaus šventoves – jau keleri metai vyksta ekskursijos į pradėtą restauruoti buvusį senosios regulos karmelitų vienuolyną ir Šv. Jurgio bažnyčią. Spalį, minėdamas 15-os metų jubiliejų, Bažnytinio paveldo muziejus pakvies apsilankyti Viešpaties žengimo į dangų, Misionierių bažnyčioje.

2026 metais Vilniuje vyks pasaulinis Gailestingumo kongresas, kurio pagrindiniai renginiai numatyti buvusio vizičių vienuolyno teritorijoje esančioje pievoje. Nors suniokotos Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios dėl avarinės būklės atverti dar ilgai nepavyks, ilgainiui galbūt ir ši vieta bendromis pastangomis bus sugrąžinta miestui. Taip nedideliais žingsniais bandome atnešti gyvybės šiam nematomam Vilniui, nuniokotam sovietinės okupacijos.

Šių metų Paveldo dienų renginių tema: „Kultūros paveldas: ryšiai, įtakos, keliai“. Ji kreipia mus taip pat ir į nematerialius reiškinius, kviečia apmąstyti paveldo kūrimo kontekstus, iškilias asmenybes. Paveldas neatsiejamas nuo pasakojimo apie tuos, kurie buvo iki mūsų, apie mus pačius ir net apie ateinančiuosius.

Tad dar kartą visus sveikinu. Kviečiu lankytis Europos paveldo dienų renginiuose, nebijoti užsukti į bažnyčias ir į Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio paveldo muziejų, dalyvauti jo renginiuose, kurie yra  skirti šioms paveldo dienoms. Drauge su Paveldo dienų organizatoriais kviečiu pažinti mūsų istorijos ryšius, įtakas ir kelius. Kaip ragino ir linkėjo Popiežius Pranciškus, lankydamasis Lietuvoje, galime „iš praeities semtis stiprybės“. Drąsiai tai darykime.

+ Arkivyskupas Gintaras Grušas
Sveikinimo kalba sakyta Europos paveldo dienų atidaryme 2024 m. rugsėjo 5 d.