Vilniaus arkivyskupijoje vyksta mokymai apie saugios aplinkos kūrimą

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis (PSO), iki 1 mlrd. vaikų per praėjusius metus patyrė fizinį, seksualinį ar emocinį smurtą arba nepriežiūrą. Europos Tarybos duomenimis, 1 iš 5 vaikų Europoje patyrė seksualinį smurtą. Todėl Vilniaus arkivyskupija jau kelis mėnesius rengia mokymus apie saugios aplinkos nepilnamečiams ir pažeidžiamiems asmenims užtikrinimą Vilniaus arkivyskupijos bendruomenėse.

„Smurtas prieš vaikus vis dar yra visuomenės žaizda. Tą suprasdama Bažnyčia nori apsaugoti pažeidžiamiausius. Pirmiausia siekiame atpažinti smurtą ir išmokti į jį reaguoti. Tam pasitelkėme stipriausius šios srities profesionalus: Paramos vaikams centrą, jau 30 metų esantį šalia sunkumus patiriančių vaikų bei jų šeimų, ir „Užuovėją“, teikiančią pagalbą vaikams, nukentėjusiems nuo seksualinio smurto“, – pasakoja viena iš mokymų organizatorių Jurgita Čičelienė, Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ darbuotoja.

Dviejų dienų mokymuose dvasininkai, pašvęstieji, katechetai, mokyklų ir vaikų darželių mokytojai, jaunimo centrų darbuotojai ir įvairių kitų sričių specialistai, dirbantys su nepilnamečiais, mokosi, kaip atpažinti įvairias smurto rūšis ir užkirsti kelią smurtui, kaip reaguoti, į ką svarbu atkreipti dėmesį organizuojant įvairias veiklas su vaikais, jaunimu, pažeidžiamais asmenimis.

Mokymų dalyviai

 

Kai kurie mokymų dalyviai nustemba sužinoję, kad smurtui nesvarbu lytis, profesija, socialinė padėtis ar turtinis cenzas. Kiti lieka sukrėsti pavyzdžių, kuriuos lektoriai pateikia iš savo profesinės praktikos.

„Labai džiaugiuosi, kad dalyvavau šiuose mokymuose. Viena vertus, turėjau galimybę prisiminti ar atpažinti ir įvardinti smurtą, kurį pats asmeniškai patyriau vaikystėje, kita vertus, galėjau mokytis jautrumo, pastabumo kitiems, ypač vaikams ir jaunimui. Nuo šiol įtaręs ar pastebėjęs smurto požymius nebeklausiu „kodėl“, bet sakysiu: „Matau štai tokį dalyką, jei nori, papasakok apie tai daugiau.“ Temos, lektoriai ir dienotvarkės laikymasis – su didžiausiu kokybės ir prasmės antspaudu. Jokio laiko gaišimo, vien dovana“, – apie mokymus kalba Vilniaus Dievo Gailestingumo šventovės vicerektorius kun. Valdemar Širvinski.

Mokymus jau išklausė 7 grupės, kiekvieną vidutiniškai sudarė iki 30 dalyvių. Dalyvavo ne tik Vilniaus arkivyskupijoje (nuo Šalčininkų iki Visagino) dirbantys žmonės, bet ir kitų vyskupijų atstovai, besidomintys šia iniciatyva. Būsimuose mokymuose dalyvaus dar apie 180 žmonių (iš viso šiemet bus suorganizuota 13 grupių). Mokymai jau įvyko Vilniuje ir Švenčionyse. Ateityje taip pat vyks Ignalinoje ir Liškiavoje.

Katechetė ir tikybos mokytoja Birutė Jachimovič taip pat džiaugiasi mokymų patirtimi. Ji tikina, kad tokius mokymus turėtų išklausyti ne tik tikybos mokytojai ir katechetai, bet ir kiekvienas pedagogas, ypač klasės auklėtojai:

„Mokymai man leido plačiau žiūrėti į kiekvieną vaiką, kuris ateina į mano pamokas, pasidariau atidesnė jų žodžiams, poreikiams. Atrodė, kad aš tikrai labai dėmesinga vaikams, bet pasitikrinau, kad daug kur galėjau būti atidesnė.

Paramos vaikams centro įkūrėja ir vadovė, psichologė psichoterapeutė Aušra Kurienė

 

Mokymuose pateikti algoritmai suteikė drąsos, nes žinau, kaip dabar elgtis, jeigu išgirsčiau iš vaiko baisių dalykų, taip pat žinočiau, kaip patikrinti sakomus žodžius, ir nepanikuočiau. Nes pirmiausia apima panika, kad nežinai, ką daryti. Kai pati ėjau į šiuos mokymus, tikrai nesitikėjau, kad tiek gausiu. Mokymų pavadinimas neatskleidžia gylio, kursų prasmės. Išsiuntinėjau informaciją apie mokymus viesiems draugams, nes gėriu reikia dalintis.

Labai dėkoju Vilniaus arkivyskupijai už organizavimą, lektoriams už žinias ir širdį, Renovabiui už paramą ir galimybę dalyvauti nemokamai. Taip pat dėkoju visiems dalyviams, kurie atvėrė savo širdis. Buvo gera ir labai naudinga.“

Mokymų, kuriuose yra laisvų vietų, datos  ir  registracija į juos čia:

  • Lapkričio 19–20 d. (Ignalina)
  • Lapkričio 22–23 d. (Liškiava)

Daugiau informacijos apie mokymus čia.

Mokymus organizuoja darbo grupė iš Vilniaus arkivyskupijos kurijos, Carito ir Katechetikos centro darbuotojų. Mokymų programa kuriama bendradarbiaujant su VšĮ „Paramos vaikams centras“ ir Globos namais „Užuovėja“.

Už paramą mokymams dėkojame „Renovabis“ – Vokietijos katalikų pagalbos ir solidarumo su Vidurio ir Rytų Europa iniciatyvai.